Ceturtdien, 7. novembrī, atzīmējot pasaku meistara Kārļa Skalbes 140. jubileju Radio NABA prezentēs jauno albumu, kas tapis iedvesmojoties no Skalbes pasakas “Kaķīša dzirnavas”. Kultūras vietā “Aleponija” (Ernesta Birznieka-Upīša iela 22, Rīgā) notiks albuma “Skalbe. Dzirnavās” atvēršanas svētki. Albuma “Skalbe. Dzirnavās” vārdu autors ir dziesminieks un dzejnieks Imants Daksis, kurš radījis tos reflektējot par pasakas motīviem un tēmām, šodien iepazīstinām ar viņa skaņdarbu “Vienots stāsts”, kas ir albumu ievadošā kompozīcija.

1913. gada decembrī Kārlis Skalbe bija cietumā, bet mājās esošā meita – Ilzīte, Ziemassvētku dāvanā saņem dāvanu – pasaku “Kaķīša dzirnavas”. Atzīmējot pasaku meistara Kārļa Skalbes 140. dzimšanas dienu, dažādu paaudžu mākslinieki apvienojās, lai meklētu Kārļa Skalbes pasakā “Kaķīša dzirnavas” iekļauto kodu, radot 13 enerģiskas kompozīcijas, kuras papildina jaunākās paaudzes mākslinieču veidotas vizualizācijas. Pasaka šajā albumā iegūst jaunu veidolu, kas ar mūsdienīgu izteiksmes līdzekļu palīdzību atgriež mūsu apziņā tēlus, kas vairo spēku un ticību labajam. Albuma centrālais iedvesmas avots ir pasaka “Kaķīša dzirnavas”, tās tekstu dziesminieks un dzejnieks Imants Daksis ir pārlicis dzejā un caur dažādu noskaņu poētiskiem slāņiem izved mūs caur vienotu stāstu. Šim stāstam muzikālās interpretācijas radījuši trīspadsmit pašmāju mākslinieki - “The Bubble Gum expLOTION”, Evija Vēbere, “Plenērs”, “Inokentijs Mārpls”, “Dzelzs vilks”, Elizabete Balčus, “Difūzija”, “Baložu Pilni Pagalmi”, “Gas of Latvia”, “Zig Zag”, “Oranžās brīvdienas” un MNTHA. Vizuālo stāstu izstāsta jaunās mākslinieces no Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas Reklāmas dizaina izglītības programmas un pedagoģe Klāra Grundšteine, animācijas un video salikumu veido Valters Mednieks. 

Kārlis Skalbe (1879−1945) bijis skolotājs, rakstnieks, trimdinieks, cietumnieks cariskajā Krievijā, latviešu strēlnieks, Latviešu Pagaidu Nacionālās padomes loceklis, viens no Latvijas valsts dibinātājiem, divu Saeimu deputāts, Žurnālistu arodbiedrības līderis, bet mūža beigās trimdinieks Zviedrijā. Mantojumā atstājis ticības un humānisma simbolu – pasaku  “Kaķīša dzirnavas”, vārdus “Tēvzemei un brīvībai” un daudzas jo daudzas simbolos ietērptas dzīves patiesības.

Informāciju par projektu un tā video var atrast: https://naba.lsm.lv/lv/naba/naba-music/

Muzikālā izlase tiek īstenota ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai – 100” atbalstu.

Share